Ryczałt ewidencjonowany stanowi uproszczoną formę opodatkowania działalności gospodarczej przeznaczoną dla wybranych kategorii podatników. W szczególności, ryczałt ewidencjonowany mogą stosować podatnicy, którzy:
- uzyskali przychody z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 EUR, lub
- uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 EUR.
W przypadku przekroczenia ww. limitów podatkowych przedsiębiorca w danym roku powinien opodatkować dochody z działalności gospodarczej w kolejnych latach według zasad ogólnych lub podatkiem liniowym (pod warunkiem terminowego złożenia stosownego zawiadomienia o wyborze tej formy opodatkowania).
W odróżnieniu od zasad ogólnych i podatku liniowego
podstawą opodatkowania jest kwota przychodu, a nie dochodu (przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu). W konsekwencji, w praktyce możliwe są sytuacje, w których występuje obowiązek zapłaty ryczałtu nawet, jeżeli przedsiębiorca osiąga stratę.
Do głównych zalet ryczałtu ewidencjonowanego należą:
- Relatywnie niskie stawki podatku dla wybranych rodzajów działalności – możliwość zmniejszenia obciążeń podatkowych, w szczególności w odniesieniu do działalności charakteryzujących się wysoką rentownością.
- Prosta forma prowadzenia ewidencji podatkowej - prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną w ramach ryczałtu ewidencjonowanego nie ma obowiązku prowadzenia KPiR – wymagane jest jedynie prowadzenie ewidencji przychodów.
Stawki
Stawki ryczałtu ewidencjonowanego wynoszą: 20 %, 17 %, 8,5 %, 5,5 % i 3% i są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca świadczy kilka rodzajów usług należy stosować różne stawki do poszczególnych rodzajów przychodów.
Poniższa tabela obrazuje stawki ryczałtu ewidencjonowanego dla wybranych rodzajów działalności.
20% |
- przychody, osiągane w zakresie wolnych zawodów, czyli pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej osobiście, wyłącznie na rzecz osób fizycznych przez:
- lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii,
- techników dentystycznych,
- felczerów, położne, pielęgniarki,
- tłumaczy,
- nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny.
|
17% |
a) usługi:
- parkingowe,
- hotelarskie,
- w zakresie oprogramowania,
- fotograficzne,
c) pośrednictwo w:
- handlu hurtowym,
- sprzedaży hurtowej pojazdów mechanicznych oraz części i akcesoriów do nich,
- sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich,
- organizacji wyjazdów turystycznych
|
8,5% |
- działalność usługowa, w tym gastronomiczna w zakresie przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem wymienionej niżej jako objętej stawką 5,5 proc. lub 3 proc.),
- wytwarzanie przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego
- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa składników majątku związanych z działalnością gospodarczą oraz otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą
|
5,5% |
· przychody z prowadzenia działalności wytwórczej,
- przychody z robót budowlanych lub z przewozu ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
- działalność handlowa w zakresie sprzedaży:
- żetonów i kart magnetycznych do automatów,
- działalność handlowa w zakresie sprzedaży:
- jednorazowych biletów komunikacji miejskiej,
- znaczków do biletów miesięcznych,
- znaków opłaty skarbowej,
- znaczków pocztowych,
- żetonów i kart magnetycznych do automatów.
|
3% |
- działalność gastronomiczna, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5 proc. alkoholu,
- działalność usługowa w zakresie handlu (sprzedaż nabytych produktów i towarów),
- usługi związane z produkcją zwierzęcą (z wyjątkiem usług weterynaryjnych).
|
Wyłączenia
W przepisach podatkowych określono rodzaje działalności, dla których nie jest możliwe stosowanie ryczałtu ewidencjonowanego:
- prowadzenie aptek,
- działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
- działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
- prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11 (czyli z wyjątkiem zawodu lekarza wszystkich specjalności, technika dentystycznego, felczera, położnej, pielęgniarki, tłumacza oraz nauczyciela w zakresie świadczenia usług edukacyjnych, polegających na udzielaniu lekcji na godziny )
- świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy (m.in. reklamowe, pośrednictwa finansowego, detektywistyczne i ochroniarskie, wykonywania fotografii reklamowych i podobnych),
- działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.
- wytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Jednocześnie, z ryczałtu ewidencjonowanego nie mogą korzystać w określonych sytuacjach osoby, których zakres działalności gospodarczej pokrywa się z zakresem prac wykonywanych w ramach umowy o pracę przed rozpoczęciem lub w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności, przepisy przewidują wyłączenie tej formy opodatkowania dla podmiotów:
- rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub conajmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki,
które były lub są zatrudnione na umowę o pracę i zamierzają prowadzić własną działalność, w ramach której będą wykonywane, na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, czynności takie same jakie w ostatnich dwóch latach podatkowych, były wykonywane w ramach stosunku pracy.