Paralaksa tła

Podatek liniowy

10 marca 2017

Podatek liniowy

W przypadku podatku liniowego, podobnie jak przy zasadach ogólnych, podstawę opodatkowania stanowi kwota dochodu stanowiąca różnicę pomiędzy kwotą przychodów a kosztów uzyskania przychodu. W rezultacie przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowych prowadzą również analogiczne ewidencje podatkowe – KPiR lub księgi rachunkowe (jeżeli wartość przychodów przekracza w skali roku 1.200.000 EUR).

Odmiennie od zasad ogólnych, w przypadku podatku liniowego występuje stała stawku podatku – 19 % bez względu na wartość dochodów osiąganych w skali roku. Forma ta jest więc najbardziej popularna wśród przedsiębiorców osiągających dochody przekraczające w skali roku 85 000 PLN.

Dochodów z działalności gospodarczej nie łączy się z dochodami z innych źródeł (np. umowa o pracę). Zatem jeżeli podatnik osiąga dodatkowe dochody to ma obowiązek złożenia odrębnej rocznej deklaracji podatkowej. Wadą tej formy opodatkowania jest brak możliwości korzystania z ulg i odliczeń – tj.:

  • wspólnego rozliczania się z małżonkiem
  • odliczania ulg na dzieci
  • uwzględnia kwoty wolnej od podatku

Niemniej, jeżeli przedsiębiorca osiąga dochody z innych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych to będzie mógł w rocznej deklaracji podatkowej odliczyć od podatku ulgę na dzieci.

Uwaga
Podatku liniowego nie mogą stosować przedsiębiorcy uzyskujący przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadające czynnościom, wykonywał w ramach stosunku pracy. Wybór stawki liniowej możliwy jest dopiero po upływie roku od zakończenia stosunku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania - skorzystaj z poniższego formularza. Odezwiemy się w ciągu 24h!