Definicja przychodu
Przychodem podatkowym jest każde przysporzenie majątkowe o charakterze trwałym i bezzwrotnym. Najogólniej przychodem jest więc każde świadczenie powodujące jednostronną korzyść po stronie podatnika.
Przychodami są m.in:
- otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;
- wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie,
- wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań,
Należy podkreślić, iż powyższy katalog nie ma charakteru zamkniętego i obejmuje także zdarzenia gospodarcze, które nie skutkują bezpośrednim wpływem środków pieniężnych do majątku podatnika.
Najczęściej spotykanym przykładem takich świadczeń są świadczenia otrzymane nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie – tj. świadczenia otrzymane przez podatnik w zamian za które podatnik nie miał obowiązku zapłaty pełnej ceny rynkowej. Przychodem z nieodpłatnych świadczeń są przykładowo: świadczenie usług bez wynagrodzenia przez członków zarządu, którzy nie są udziałowcami spółki, nieoprocentowane pożyczki, etc..
W uproszczeniu Kwota przychodu z tego tytułu jest ustalana według cen rynkowych podobnych świadczeń.
Zdarzenia nie stanowiące przychodów
Ustawa wymienia również przysporzenia majątkowe, które nie stanowią przychodów. Do ww. katalogu zalicza się m.in.:
- kwoty naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów);
- zwrócone wydatki niezaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodów;
- zwróconą, na podstawie odrębnych przepisów, różnicę podatku od towarów i usług;
Należy zwrócić uwagę, iż w niektórych sytuacjach przedsiębiorcy nie mają obowiązku wykazywania przychodu nawet, jeżeli przedsiębiorca otrzymał płatność od klienta – do katalogu przysporzeń niestanowiących przychodów zalicza się bowiem pobrane wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Powyższe podejście wynika z definicji przychodu. Przyjmuje się bowiem, iż przychód powinien mieć charakter definitywny. Wpłaty z tytułu zaliczek, kaucji gwarancyjnych, etc. nie ma mają charakteru definitywnego ze względu na każdorazową możliwość zwrotu wpłaty przed terminem wykonania usługi, na poczet której została wpłacona.